HISTORIA

Początki istnienia Bialskich Fabryk Mebli w Białej Podlaskiej datują się od 1869 roku. Wtedy to, wywodzący się z rodziny francuskich przemysłowców i handlowców, Henryk i Bernard Raabe założyli w Białej Podlaskiej niewielką fabrykę drewnianych sztyftów do obuwia. Potocznie nazywano ją fabryką Raabego. W dalszych latach działalności fabryka podjęła produkcję kopyt szewskich. Wyroby sprzedawano na rynek krajowy i eksportowano do carskiej Rosji oraz do Turcji. W początkach XX wieku fabryka Raabego była jednym z większych i znanych zakładów przemysłu drzewnego w Polsce, zatrudniając ponad 500 pracowników.

 

Kres świetności i rozwoju fabryki położył wybuch I wojny światowej w 1914 roku. Wojska rosyjskie cofające się na wschód, wywiozły część maszyn i urządzeń fabrycznych, a pozostałe obiekty fabryki podpaliły i zniszczyły.

Po odzyskaniu niepodległości w 1918 r. dawni właściciele fabryki odbudowali ją prawie od fundamentów. Nowe maszyny sprowadzone z Niemiec obsługiwały rynek lokalny i krajowy w zakresie tartacznictwa. W okresie bezpośrednio poprzedzającym wybuch II wojny światowej fabryka przeżywała okres rozkwitu i prosperity.

 

 

Działania wojenne 1939 roku oszczędziły fabrykę Raabego. Po wkroczeniu wojsk niemieckich fabryka przeszła pod zarząd niemieckiej administracji gospodarczej. Wytwarzała ona w tym czasie swe dawne tradycyjne wyroby oraz różnego rodzaju opakowania dla niemieckiego przemysłu zbrojeniowego.

Niezwłoczne po wyzwoleniu podjęto inicjatywę uruchomienia zakładu i przystąpienia do produkcji. I tak kolejno działalność podjęły : tartak, sztyfciarnia, kopyciarnia i szczotkarnia.

 

Od roku 1951 rozpoczęło się poszukiwanie nowych rynków zbytu, doskonalenie i dostosowywanie produkcji do potrzeb odbiorców krajowych i zagranicznych. W roku 1962 podjęto produkcję mebli. To właśnie w latach 60-tych nastąpił znaczny rozwój zakładu. W roku 1962 Bialskie Zakłady Przemysłu Drzewnego zatrudniały już ok. 800 pracowników. Rozwijała się i wzrastała produkcja wyrobów przeznaczonych na eksport, w tym krzeseł składanych (ogrodowych) oraz innych mebli szkieletowych, które wysyłano do USA, Wielkiej Brytanii, Austrii, Szwajcarii i krajów skandynawskich.

 

W latach 70-tych i 80-tych XX wieku kadrę kwalifikowanych pracowników uzupełniano i powiększano absolwentami przyzakładowej szkoły zawodowej, szkolącej młodzież w zawodzie stolarz meblowy od 1970 roku.

KLASYKA WYKONANIA MEBLI DLA WSPÓŁCZESNEGO ŚWIATA

 

 

FURNICON - BIALSKIE FABRYKI MEBLI

LATA 90. XX wieku

Lata 1990-1994 to okres dostosowywania przedsiębiorstwa do wymogów gospodarki rynkowej. W tym okresie nastąpiły największe zmiany w zakresie asortymentu produkcji i struktury sprzedaży. Produkcję zdominowały wyrobu przeznaczone na eksport, głównie do Niemiec.

 

29.03.1994r. nastąpiło przekształcenie przedsiębiorstwa państwowego w jednoosobową Spółkę Akcyjną Skarbu Państwa. Bialfam S.A. jako firma z wieloletnimi tradycjami starała się wychodzić naprzeciw potrzebom rynku wdrażając do produkcji ciągle nowe wzory. Produkowane w tym czasie wyroby „Bolonia” i „Kwant” zostały wyróżnione przez Instytut Wzornictwa Przemysłowego nagrodą „Dobry wzór 98”. 14.01.1999r.

 

Bialfam S.A. otrzymały Certyfikat Systemu Zarządzania Jakością ISO 9001.

 

 

TRADYCJA PRZEKAZYWANA POKOLENIOM

 

 

FURNICON - BIALSKIE FABRYKI MEBLI

ZWIĘKSZONA WYDAJNOŚĆ

NOWOCZESNY SPRZĘT

 

 

FURNICON - BIALSKIE FABRYKI MEBLI

CZASY XXI wieku

W czerwcu 2001 roku Bialfam S.A. zostały włączone do Grupy Swarzędz. W tym czasie nastąpiło całkowite załamanie pozycji spółki na rynku krajowym. Dnia 9 lutego 2005 roku ogłoszono upadłość Bialskich Fabryk Mebli S.A. Ostatnim dniem pracy dla większości załogi był 31 marca 2005 roku.

 

Od dnia 18.04.2005r. została utworzona nowa spółka o nazwie „Bialskie Meble Sp. z o.o.” , której głównym udziałowcem zostały Zakłady Meblarskie MEBLOTAP S.A. z Chełma. Firma ta była liczącym się w kraju producentem mebli tapicerowanych działający na rynku meblarskim od 1989 r. W strategii rozwoju od dłuższego czasu jednym z najważniejszych celów było rozszerzenie asortymentu o tzw. meble twarde. Brak pełnej oferty był uważany za słabą stronę, szczególnie w prestiżowym i rentownym segmencie mebli hotelowych. Natomiast w produkcji mebli twardych od zawsze specjalizował się Bialfam. Było to głównym powodem zainteresowania się upadłą firmą z Białej Podlaskiej.

 

Zatrudnienie w Spółce znalazło ponad 200 osób, w większości byłych pracowników Bialskich Fabryk Mebli S.A. stanowiących doświadczoną i dobrze przygotowaną kadrę.

Z czasem całkowita produkcja mebli tapicerowanych z Meblotapu została przeniesiona do Bialskich Mebli. Od tej pory Bialskie Meble mają w pełni kompleksową ofertę mebli twardych i miękkich.

 

W 2010 roku firma zrealizowała inwestycję modernizacji parku maszynowego. Zostało zakupionych 21 nowych maszyn, w tym kilka maszyn CNC. Inwestycja została zrealizowana z wykorzystaniem środków z funduszy strukturalnych Unii Europejskiej.

 

W 2013 i 2014 roku firma stale restrukturyzuje się i zwiększa swoją efektywność.

W 2014 roku firma zatrudnia ok. 130 osób.

 

W 2015 roku firma zmieniła nazwę na FURNICON Bialskie Fabryki Mebli Sp. z o.o., ma niezależny skład udziałowców.

 

 

Copyright © 2015 furnicon.pl

 

All Rights Reserved. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Projekt i wykonanie: forevermedia.pl

Furnicon

Bialskie Fabryki Mebli Sp. z o.o.

Sidorska 83

21-500 Biała Podlaska